Studium
Staň se i Ty studentem Fakulty dopravní, ČVUT v Praze a zařaď se mezi úspěšné absolventy našich leteckých oborů, kteří se stali špičkovými odborníky civilního letectví v ČR a SR, ale i ve světě.
Naši absolventi mají možnost dosáhnout titulů bakalář, inženýr nebo doktor na prestižní a uznávané univerzitě řadící se mezi nejstarší technické univerzity v Evropě.
V rámci bakalářského studia je možné studovat programy: Technika a technologie v dopravě a spojích ve specializaci Letecká doprava (LED), Profesionální pilot (PIL), a Technologie údržby letadel (TUL). V rámci magisterského studia je možné studovat program Provoz a řízení letecké dopravy (PL), přičemž v tomto zaměření je možné pokračovat i v doktorském studiu. Ve spolupráci s našimi partnery z letecké praxe jsou naši absolventi komplexně připravováni v souladu s platnými evropskými standardy, přičemž mohou získat licenci dopravního pilota ATPL nebo technika údržby letadel kategorie B uznávaných v celé EU.
Fakulta dopravní a její součást, Katedra letecké dopravy, spolupracuje s mnohými zahraničními univerzitami v oblasti letectví, kde mohou studenti absolvovat část svého studia.
Fakulta dopravní, která od svého vzniku zastává pozici klíčového subjektu ve vzdělání, vědě, výzkumu a rozvoji v dopravě v rámci České republiky i mimo ni, má unikátní rozdělení kateder definované oblastmi dopravní vědy, které nejsou zcela v překryvu s jednotlivými dopravními módy. Díky tomu dokáže velmi dobře reagovat na potřeby státní správy, samospráv, podniků, firem i jiných výzkumných a vzdělávacích institucí pro spolupráci a budování lepší dopravy pro všechny.
Katedra letecké dopravy se zapojuje do vědecko-výzkumné činnosti formou řešení národních a mezinárodních grantů. Na poli vědy a výzkumu spolupracujeme jak s výzkumnými, tak provozními institucemi doma i ve světě.
Nejen definice týmů je však zásadní pro jejich fungování. Můžeme pozorovat, že na různých místech existuje spousta „prázdných skořápek“, které se navenek tváří velmi vyspěle, ale při bližším pohledu nic nedokáží. Stanovení týmů však dokázalo poskytnout jednotlivým členům Katedry letecké dopravy jasný směr, který mohli využít pro osobní rozvoj, i rozvoj oblasti, která je zajímala. To zajistilo akceleraci vědecké činnosti a rozšíření spolupráce s komerčním sektorem. Z okrajových spoluprací se tak staly zásadní prvky a ze dvou malých projektů v rámci výzvy ZÉTA Technologické agentury České republiky v roce 2017 bylo možné získání 10 % všech podpořených projektů v první výzvě Programu TAČR Doprava2020+ Katedrou letecké dopravy Fakulty dopravní. Možná ještě zásadnější je obsahová rozmanitost získaných grantů, do jejichž řešení jsou zapojené různé, a v celkovém pohledu de facto všechny, týmy. Na úspěchy v první výzvě navázaly kontinuálně další v pokračujících výzvách Programu Doprava2020+ i jiných, a aktuálně je zajištěno stabilní financování výzkumné činnosti pomocí grantových prostředků.
Jméno Fakulty dopravní a ČVUT v Praze je tak vnímáno na nových místech v ČR i ve světě, jako kvalitní a důvěryhodné instituce, která dokáže ve své oblasti přispět zásadními poznatky. Konkrétně lze zmínit dnes již dlouhodobou spolupráci s římskou univerzitou Sapienza Universita di Roma, těsné diskuse s Massachusettským technologickým institutem (MIT), komunikaci s NASA, či zapojování v rámci Mezinárodního dopravního fóra Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (ITF OECD).
Ač je letectví jednou za x let postiženo nějakou krizí (naposledy situací týkající se Covid-19), pokračující rozvoj a snahy o zlepšení procesů a efektivity jsou a budou zásadní i do budoucnosti. Katedra letecké dopravy i díky plné podpoře ze strany vedení Fakulty dopravní je se svými šesti týmy vedenými šesti špičkovými odborníky připravena k tomuto rozvoji zásadně přispět.