Aktuální témata závěrečných prací jsou přístupná v systému ZP-ULD nebo po konzultaci s vedoucím projektu.
V rámci projektu spolupracujeme s partnery z praxe
Chtěli byste se podívat blíže do provozu mezinárodního letiště? Rádi byste se aktivně zapojili do strategických projektů rozvoje letištní infrastruktury? Chtěli byste se podílet na řešení logistických a optimalizačních problémů v rámci letišť? Chtěli byste zkusit spolupráci s experty z letištního provozu? Pokud je vaše odpověď alespoň na jednu z těchto otázek “Ano“ tak doporučujeme projekt Moderní trendy rozvoje letišť.
V rámci tohoto projektu získáte informace a znalosti z oblasti provozu letišť. Získané znalosti budete využívat jako základ pro řešení složitých provozně-infrastrukturálních problémů reálných letišť a připravovat studie zaměřené na nové technologie, procesy a stavby. Řešení konfigurace letištních provozních ploch nebo optimalizace složitých procesů jako jsou technický handling nebo provoz letištní techniky jsou příklady konkrétních zadání, které budete v rámci projektové výuky řešit. Získané výsledky budete prezentovat jako výstupy vaší závěrečné práce.
Letiště je dynamické prostředí a proto potřebuje kreativní a přemýšlející lidi, kteří budou dál posouvat rozvoj technologií a vytvářet vhodné podmínky pro plynulý provoz. Vlastní iniciativa je z tohoto důvodu velkým přínosem a je v rámci tohoto projektu hodnocená velice kladně. Pokud chcete dále rozvíjet vaše nápady a myšlenky, tým vedoucích na tomto projektů vám bude v tom aktivně pomáhat. Vedoucí projektu jsou převážně experti aktivně pracující na letišti.
Projekt Moderní trendy rozvoje letišť je tematicky zaměřen na následující oblasti:
Studenti v rámci těchto oblastí mají možnost pracovat na aktuálních tématech, které vznikají ve spolupráci univerzity s leteckým průmyslem a v některých případech i během projektu absolvovat krátkodobé stáže v partnerských leteckých organizacích. Několik vedoucích projektu sami v těchto společnostech působí.
Studenti v rámci projektu pracují ve skupinách (2-3 lidi) na jednotlivých řešených tématech pod dozorem vedoucích projektu, kteří se jim věnují. Každá skupina má přiděleno právě jedno téma, na kterém pracuje po dobu bakalářského nebo magisterského studia. Cílem práce každé skupiny je analýza konkrétního problému z praxe a návrh jeho řešení. Výsledkem práce na tématech je zadání a vypracování bakalářské nebo diplomové práce.
Výuka probíhá každý týden v prostorách Ústavu letecké dopravy v budově Horská, nebo dle dohody s konkrétním vedoucím. Od studentů se během semestru vyžaduje min. 90 minut práce týdenně na projektu.
Projekt Moderní trendy rozvoje letišť spolupracuje s projekty Bezpečnost v letecké dopravě a Lidský faktor v letectví. Příkladem je spolupráce kde studenti projektu Moderní trendy rozvoje letišť vypracovávají návrhy infrastrukturních změn a studenti z projektu Bezpečnost v letecké dopravě tyto změny posuzují z pohledu bezpečnosti. Tvorba meziprojektových týmů závisí na konkrétní problematice a takové týmy mohou být navrženy pro řešení témat, které nelze vyřešit pouze v rámci jednoho projektu.
Projekt Moderní trendy rozvoje letišť je vázán na skupinu odborníků z oblasti provozu a rozvoje letišť, kteří jsou sami zaměstnanci letišť a na Ústavu letecké dopravy působí především jako pedagogové. V této oblasti náš Ústav zatím nerealizuje aktivity výzkumné nebo inovační povahy, proto je projekt v tomto ohledu zaměřen na aspekty provozu a designu letišť, se kterými se lze setkat v provozní praxi.