Aktuální témata závěrečných prací jsou přístupná v systému ZP-ULD nebo po konzultaci s vedoucím projektu.
V rámci projektu spolupracujeme s partnery z praxe
V tomto projektu řešíme všechny provozní aspekty letecké dopravy. Téma jsou velmi různorodá – jen malý vzorek pro ukázku – alternativní paliva v letectví, meteorologie, kosmické počasí, provozní dokumentace, výcvik, optimalizace v letectví, ekonomika letecké dopravy, letecké právo, nákladní letecká doprava, interoperabilita, vliv letecké dopravy na životní prostředí, automatizace letu, provozní postupy obchodní letecké dopravy, letecká záchranná služba, provoz letadel všeobecného letectví, letecké práce, kosmické technologie a mnoho dalších.
Zabýváme se jak obchodní leteckou dopravou ale i všeobecným letectvím nebo leteckou záchrannou službou. Naše témata pokrývají obecná témata jako je perspektiva elektrického pohonu nebo provoz letadel bez posádky ale i velmi konkrétní a detailní záležitosti, jako konkrétní postup pro zástavbu nového přístroje do určitého typu letadla, nebo změnu provozní příručky konkrétního provozovatele. Zaměření je tedy velmi široké a zastřešuje všechny aspekty letecké dopravy, které nemají vlastní projekt. Na projektu vítáme návrhy na témata z praxe.
Zapojení studentů do projektu je náročné nejen časově, ale také z hlediska nároků na vlastní iniciativu a přemýšlení. Nemusíte se však ničeho obávat – se vším vás postupně seznámíme a studium je individuálně přizpůsobováno vašim zájmům a profesnímu směřování. V první fázi se detailně seznámíte s konkrétní oblastí zájmu a následně definujeme konkrétní cíle vaší kvalifikační práce.
Projekt Provoz letecké dopravy je tematicky zaměřen na řešení mnoha velmi rozdílných problémů, ale všechny práce mají společné:
Studenti mají šanci pracovat na vlastních tématech, pokud jsou vhodná. Stejně tak mohou studenti pracovat na tématech, která vycházejí z práce na některém z projektů v rámci Programů na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Další témata přicházejí od organizací, se kterými spolupracujeme.
Studenti v rámci projektu pracují většinou samostatně případně v malých skupinách na jednotlivých řešených tématech ve spolupráci s vedoucími projektu, kteří se jim věnují. Vedoucí typicky představuje odborníka na určitou oblast a vede tak všechny práce s podobným zaměřením. Studenti tak mohou snadno využít synergie mezi svými pracemi. V prvním kroku se student seznámí s danou problematikou nad rámec dosaženou v předmětech a je definován konkrétní problém v zájmové oblasti. Student dodatečné znalosti následně aplikuje v teoretické části kvalifikační práce. Následně je vytvořeno zadání kvalifikační práce (cca rok před odevzdáním) a student začne konkrétní praktický cíl práce. Výstupem každé kvalifikační práce je tak vyřešení určitého definovaného problému, nebo vytvoření detailního návrhu na jeho řešení.
Výuka probíhá každý týden v prostorách Katedry letecké dopravy v budově Horská, dle dohody s konkrétním vedoucím. Pro studenty kombinované formy studia oboru LED potom každý pátek, v budově KOKOS v Děčíně. Od studentů se během semestru vyžaduje min. 90 minut práce týdenně na projektu.
Projekt Provoz letecké dopravy spolupracuje s některými dalšími projekty. Jedná se především o projekty Moderní trendy rozvoje letišť a CNS/ATM technologie a Ekonomika letecké dopravy. V rámci interdisciplinarity tak studenti mohou pracovat v týmech, které jsou tvořeny studenty ze vzájemně odlišných projektů. Příkladem je například zavádění nových navigačních postupů na regionálních letištích. Daná problematika je řešena z pohledu provozního, technického a ekonomického zvlášť v příslušném projektu. Jiný příklad může být aplikace již existujících postupů z letecké dopravy do provozu bezpilotních prostředků. Tvorba meziprojektových týmů závisí na konkrétní problematice a takové týmy mohou být navrženy pro řešení témat, které nelze vyřešit pouze v rámci jednoho projektu. Podobná je i situace při zapojení studenta do práce na výzkumném projektu (TAČR, BVMV, atd.), který přesahuje zaměření jedné laboratoře.
Pro zajištění kvality a odbornosti vedoucích projektů, jako i témat (projektů) samotných, je práce úzce spjata s činností Laboratoře provozu letecké dopravy. Laboratoř je vědeckým pracovištěm Katedry letecké dopravy, které se zabývá realizací výzkumných a vědeckých projektů financovaných s národní nebo mezinárodní podporou. Tyto projekty mají za cíl řešit širokou paletu problémů od primárního po aplikovaný výzkum.
Členové Laboratoř provozu letecké dopravy jsou nejen akademičtí pracovníci a studenti doktorského studia FD ČVUT a ale v případě úspěšného zapojení i studenti, kteří pracují na tématech kvalifikační práce související s daným projektem. Laboratoř v současnosti aktivně spolupracuje s mnoha leteckými organizacemi, Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze, nebo MDČR. V rámci práce laboratoře se mohou studenti magisterského studia zapojit do programu Studentské grantové soutěže SGS a to jak formou spolupráce na existujícím projektu tak návrhem vlastního.